anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Recenzja odtwarzacza BDP-S5100

profile.country.PL.title
djrychu
Expert

Recenzja odtwarzacza BDP-S5100

Witam,

 

Chciałbym się podzielić wrażeniami z użytkowania odtwarzacza Blu-ray Sony BDP-S5100. Ze sprzętem miałem okazję się zaznajomić dzięki uprzejmości Sony Polska.

 

Obudowa i złącza

Obudowa odtwarzacza posiada bardzo efektowny wygląd nawiązujący do stylistyki Sense of Quartz.

DSC08960.JPG

Mimo, że sam jestem zwolennikiem sprzętu, w których obudowa jest kwadratowa i klasyczna, tak w przypadku tego odtwarzacza jego futurystyczny wygląd mi się podoba. Na górnej części znajdują się cztery fizyczne przyciski do podstawowej obsługi odtwarzacza . Z przodu kieszeń płyty, niewielki wyświetlacz oraz za zaślepką gniazdo USB.

DSC08958.JPG

Jeśli chodzi natomiast o jego tył to znajdziemy tam gniazda: sieci LAN 100MBit/s, wyjścia HDMI, cyfrowego wyjścia audio Coaxial oraz drugie USB. Obecność dwóch gniazd USB posiada duża zaletę, gdyż unikamy w ten sposób ciągłego podłączania i odłączania na przemian urządzeń peryferyjnych takich jak  np. dysk twardy i pendrive. DSC08955.JPG

Dzięki temu rozwiązaniu możemy  do tylnego gniazda podłączyć na stałe dysk twardy, a z przodu w tym samym czasie korzystać z pendrive. Model posiada tylko jedno złącze HDMI, co może stanowić  problem dla osób, które chcą oglądać filmy 3D i  podłączyć odtwarzacz poprzez amplituner do TV za pomocą  HDMI, a ich amplituner nie przepuszcza sygnału 3D.  Wówczas pozostaje tylko podłączenie odtwarzacza za pomocą HDMI bezpośrednio do TV, a dźwięk do amplitunera za pomocą wyjścia cyfrowego Coaxial.  Należy też pamiętać, że nie jest to flagowy model odtwarzacza BluRay Sony i takie rzeczy jak dwa złącza HDMI i interpolacja do 4K zostały zarezerwowane dla najwyższego modelu BDP-S790, a BDP-S5100 nie jest jego następcą. Odtwarzacz posiada wbudowany moduł WiFi 2,4 GHz, co pozwala na bezprzewodowe podłączenie do domowej sieci  Ethernet bez dodatkowych kabli.

 

Obsługa

Do odtwarzacza dołączony jest niewielki pilot zdalnego sterowania.

DSC08954.JPG

Jego jakość wykonania stoi na wysokim poziomie, jedyne co można mu zarzucić to brak podświetlanych przycisków, co utrudnia jego używanie podczas nocnych sensów.  Zawsze możemy jednak w nocy posłużyć się smartfonem lub tabletem z system Android  i obsługiwać BDP-S5100 za pomocą świetnej aplikacji TVSideView (dostępna na GooglePlay). Odtwarzacz dodatkowo jest zgodny z Bravia Sync, co pozwala na jego obsługę za pomocą pilota telewizora, jeśli posiadamy TV Sony z obsługą Bravia Sync. Jeśli chodzi o menu odtwarzacza to jest to znany układ XMB (Cross Media Bar) stosowany m. in. w PS3.

DSC08979.JPG

Korzystanie z samego menu jest jak dla mnie wygodne, choć czasami ze względu na duża ilość serwisów w kategorii Sieć długo trzeba się naklikać, aby dojść do serwisu , który znajduje się na końcu listy.

 

Funkcje

BDP-S5100 umożliwia odtwarzanie płyt Blu-ray (również zgodnych z 3D), DVD, CD oraz SACD. Co do  jakości obrazu to nie mam żadnych zastrzeżeń. Odtwarzacz posiada możliwość interpolacji obrazu z płyt DVD do 1080p, co w efekcie daje lepszą jakość obraz z płyt DVD. Dodatkowo zastosowana w nim technologia Truluminos Color poszerza paletę barw, niestety nie miałem okazji tego doświadczyć, gdyż mój TV nie potrafi tego wyświetlić. Jeśli chodzi o odtwarzanie filmów z USB odtwarzacz obsługuje większość popularnych plików, takich jak Xvid, AVCHD, m2ts, a także kontener mkv (Xvid, MPEG4).

DSC08986.JPG

Odtwarzacz bez problemu radzi sobie z napisami SRT. Urządzenia podłączone do USB mogą być sformatowane jako FAT32 i NTFS. Troszkę gorzej wypada możliwość odtwarzania plików z serwera DLNA, a mianowicie nie wszystkie formaty plików z DLNA są odtwarzane poprawnie (niektóre mkv są otwierane inne nie)  Podczas użytkowania przetestowałem też możliwości audio tego modelu. Przy odtwarzaniu płyt SACD, istnieje możliwość dźwięk jako DSD jak i LPCM. W przypadku tego pierwszego trzeba mieć amplituner z obsługą DSD. Mój model akurat tego nie ma, jednakże po ustawieniu wyjścia audio na LPCM mogłem się cieszyć z dźwięku SACD Multi Channel (5.1). Jeśli chodzi o odtwarzanie z płyt BD, DVD i USB dźwięku DTS jaki DTS-HD Master, odtwarzacz po HDMI przesyła zarówno dźwięk 5.1 jaki i 7.1.

DSC08980.JPG

W przypadku gdy amplituner nie posiada dekodera DTS, możemy wówczas wysłać dźwięk z odtwarzacza w postaci LPCM (5.1 jak i 7.1). Podobnie wygląda sprawa przesyłania dźwięku za pomocą cyfrowego wyjścia Coaxial, gdyż amplituner nie posiada wejścia HDMI. W tym przypadku odtwarzacz wysyła albo nie zdekodowany dźwięk (DTS, Dolby Digital) albo sygnał w postaci LPCM. Tutaj jednak jedna uwaga w przypadku DTS-HD Master 7.1 wysłanym jako LPCM po Coaxial do amplitunera dociera tylko 5.1.  Odtwarzacz pozwala otwierać pliki w formacie mp3 jak i FLAC. Funkcje sieciowe tego odtwarzacz są bardzo rozbudowane, ma sporo serwisów w tym między innymi IPLA, TVN Player, TVP Vod, FilmBox Live oraz YouTube.

DSC08973.JPG

Innym bardzo fajnym serwisem jest radio internetowe. Odtwarzacz pozwala również na przeglądanie stron internetowych za pomocą wbudowanej przeglądarki oraz posiada aplikację do obsługi Facebook-a. Na koniec chciałbym wspomnieć, że BDP-S5100 posiada wiele rozbudowanych ustawień video i audio. Pozwalają one użytkownikowi na dostosowanie preferencji związanych z odtwarzanie filmów, jak i odsłuch płyt audio. Podczas mojego użytkowania odtwarzacz pobrał kilka razy aktualizację oprogramowania.

 

Podsumowanie

Jako użytkownik tego odtwarzacza model BDP-S5100 mogę z czystym sumieniem polecić.

0 ODPOWIEDZI 0